UniCredit najavljuje nove ciljeve na području okoliša, društva i upravljanja u sklopu dugoročne posvećenosti održivosti: Učini pravu stvar!

26.11.2019.

Cijeli UniCreditov tim uključen u predstavljanje> 1.200 novih ideja o zaštiti naše klime

Cijeli UniCreditov tim pridružio se ovogodišnjem Globalnom tjednu aktivnosti za klimu. Zaposlenici u cijeloj Grupi, uključujući i zaposlenike Zagrebačke banke, zajedno su radili 20. rujna te došli na više od 1.200 ideja o tome kako zaštititi našu klimu. Prijedlozi su vezani za širok spektar djelovanja, od recikliranja i otpada do mobilnosti, daljnjeg podizanja svijesti, energetske učinkovitosti, sprječavanja zagađenja i prehrambenih navika. UniCredit je imenovao Milenijski odbor  koji nadgleda sveobuhvatni pregled i provedbu tih inicijativa. Odbor u potpunosti podržava rukovodstvo Grupe.

Jean Pierre Mustier, glavni izvršni direktor UniCredit Grupe, komentirao je: „Održivost je dio DNK naše Grupe i ključna komponenta našeg poslovnog modela. UniCredit je posvećen zaštiti našeg prirodnog kapitala koji uključuje i životnu sredinu. Svaka kompanija mora činiti više od uobičajenog poslovanja – sada je vrijeme da djelujemo i utječemo. Izgradnja održive budućnosti je važan izazov i za ljude i za tvrtke. Danas najavljene mjere, kao dio naše šire strategije održivosti, osiguravaju da uvijek: Učinimo pravu stvar!“

Smanjen izravan utjecaj na životnu sredinu smanjenjem stakleničkih plinova (prepolovljen od 2008. / posvećenost postizanju 80% smanjenja); sva električna energija koju potrošimo dolazi iz obnovljivih izvora energije

UniCredit svojim odabirom izvora energije na najnižu razinu smanjuje svoj izravan utjecaj na životnu sredinu. Od 2008. godine Grupa je prepolovila emisiju stakleničkih plinova te se obvezala na smanjenje od 60% do 2020. godine i 80% do 2030. godine. UniCredit se obvezao i da će sva potrošnja električne energije u njegovim zgradama u Italiji, Njemačkoj i Austriji biti iz obnovljivih izvora energije do 2023. godine. Već u 2018. godini bili su na 78%.

Kada govorimo o prestanku uporabe plastike, UniCredit je na razini cijele Grupe uveo metalne boce za piće koje se mogu koristiti više puta. Plastične boce uklonjene su s mjesta za pauzu, a plastični predmeti uklonjeni su iz kantine. Sva plastika za jednokratnu upotrebu bit će uklonjena iz svih UniCreditovih zgrada do 2023. godine.

UniCredit smanjuje i upotrebu papira. U 2018. godini oko 60% papira za kopiranje imalo je oznaku zaštite životne sredine. Grupa koristi tehnologiju kako bi dodatno ograničila upotrebu papira kroz programe poput Podružnice bez papira u Italiji, što je dovelo do skeniranja i digitalnog skladištenja oko 9 milijuna dokumenata prošle godine.

Poštivanje najviših standarda politika i načela, uz vanjsko nadgledanje i prepoznavanje

Uz interne aktivnosti, UniCredit je potpisao i ključne institucionalne i međunarodne sporazume koji zahtijevaju i vanjske provjere: Radna skupina za objavu financijskih podataka vezanih uz klimatske promjene (TCFD), Načela odgovornog bankarstva (PRB) i OECD-ova Koalicija za uključivi rast (B4IG).

UniCreditova posvećenost područjima vezanima uz okoliš, društvo i korporativno upravljanje (područja ESG-a) prepoznata je potvrdom Grupe kao sastavnog dijela indeksa FTSE4Good. Konkretno, FTSE Russell dodijelio je UniCreditu ESG ocjenu 5,0 (najbolji rezultat na njihovoj ESG skali). Ovo pozicionira UniCredit u top 1% diversificiranih banaka.

Standard Ethics, nezavisna tvrtka za ocjenjivanje održivosti, prepoznala je UniCredit kao jedinu banku u Italiji koja ima EE + rejting, visoku razinu usklađenosti i sposobnost upravljanja reputacijskim rizicima povezanima s planovima Ujedinjenih naroda, OECD-a i Europske unije o održivosti i korporativnom upravljanju. Pohvalili su UniCredit za brzu i uvjerljivu provedbu modela održivosti, uz dobar integrirani izvještaj.

Partnerstvo s našim kupcima u prelasku na gospodarstvo s niskim udjelom ugljika: potvrđeni vremenski okvir za prestanak korištenja ugljena i povećanje izloženosti sektoru obnovljivih izvora energije za 25 %, kao i rastući broj kredita za energetsku efikasnost klijenata; cilj je ostvariti poziciju na ljestvici T5 u Europi, Bliskom istoku i Africi u kombiniranim zelenim obveznicama i kreditima povezanim s okolišem, društvom i upravljanjem (ESG)

UniCredit je partner svojim klijentima u prelasku na gospodarstvo s niskim udjelom ugljika. Kroz Pariški sporazum o procjeni prijenosa kapitala (PACTA), međunarodne banke razvijaju metodologiju za procjenu svojih kreditnih portfelja.

UniCredit se obvezao da će u potpunosti prekinuti projekte rudarenja ugljena radi upotrebe u termoelektranama do 2023. godine. Nova politika o ugljenu zabranjuje nove projekte u kojima se ugljen koristi u termoelektranama i u proizvodnji energije i nameće stroge obaveze u pogledu smanjenja oslanjanja na ugljen za klijente koje financiraju korporacije. Nova politika za naftu i plin pokriva arktičko područje i druge nekonvencionalne izvore nafte i plina te zabranjuje financiranje novih projekata vezanih uz naftu i plin na Arktiku i arktičkoj obali te proizvodnju nafte i plina iz škriljavca, proizvodnju sirovog bitumena i eksploataciju nafte i plina s morskog dna. Korporativno financiranje za klijente koji provode aktivnosti u tim područjima bit će dopušteno samo ako je njihov udio u prihodima od nepodržanih aktivnosti ispod 25 %.

UniCredit se obavezao da će povećati svoju izloženost sektoru obnovljivih izvora energije za 25 % do 2023. godine (na >9 milijardi eura) te da će povećati kredite za energetsku učinkovitost za kupce, za 34% za mala i srednja poduzeća iz Zapadnoeuropske unije, za 25% za pojedince iz Zapadnoeuropske unije te nove zahtjeve iz Srednje i Istočne Europe do> 6% ukupnih kredita.

UniCredit želi zauzeti poziciju na ljestvici T5 u kombiniranim zelenim obveznicama i kreditima povezanim s okolišem, društvom i upravljanjem do 2023. godine i kroz novi savjetodavni tim za održivo financiranje, koji kombinira stručnost o održivosti i tržištima kapitala, kako bi produbio dijalog s klijentima o temama vezanim uz okoliš, društvo i upravljanje i olakšao njihov pristup europskom tržištu zelenog financiranja.

1 milijarda eura posvećena podršci projektima s pozitivnim društvenim utjecajem

Bankarstvo s društvenim utjecajem uspješno je uplatilo >100 miliona eura za podršku društvenim i mikro poduzećima i poduzetnicima u Italiji. Sada se ta inicijativa uvodi na 11 dodatnih tržišta. UniCredit se obvezao da će odobriti 1 milijardu ukupnog financiranja do 2023. godine. Inicijativa omogućava i financijsko obrazovanje: u 2018. je podržano oko 26.000 učenika u 270 škola, a oko 2 milijuna sati financijske obuke pružio je UniGens .

Art4Future preusmjerava bogatstvo koje se nalazi većinom u uskladištenim umjetničkim djelima prodajom odabranih djela  kako bi se podržale banke s društvenim utjecajem i kupovinom istog broja umjetničkih djela od umjetnika u usponu i podrškom drugim društveno relevantnih inicijativa. UniCredit promovira i kulturu partnerstvom s udruženjima među kojima su Filarmonica della Scala i Arena di Verona u Italiji, Bavarska državna opera u Njemačkoj i Musikverein u Austriji.

Sudjelujući u drugim projektima koji promoviraju pozitivan društveni utjecaj, UniCreditova je zaklada u 2018. godini odvojila > 3,2 milijuna eura za društvene potrebe, među njima za potrebe učenja i istraživanja. Na primjer, Program zajedničkog doniranja udvostručuje godišnje donacije kolega, a milijun obroka donira se Svjetskom programu za hranu. U slučaju prirodnih katastrofa, UniCredit obustavlja otplatu privatnih hipoteka i pruža subvencionirane zajmove ugroženim zajednicama<

Inicijativa za raznolikost i uključivost vodećeg europskog bankarskog sektora

Uz podržavanje industrije u aktivnostima mjerenja utjecaja ugljika, tvrtke u svim industrijama koje žele uspjeh moraju se fokusirati na raznolikost i uključivost. Ovi faktori donose veću razinu angažmana i motivacije članova tima, smanjuju rizik I poboljšavaju upravljanje rizikom, što doprinosi većoj održivosti organizacije i profitabilnosti. Stvaranje pozitivnog i uključivog radnog mjesta ključno je za inovacije i rast, što ojačava i ugled tvrtki, pomažući im tako da privuku i zadrže ključne talente. UniCredit će surađivati s različitim udruženjima na pokretanju inicijative za raznolikost i uključivost za europski bankarski sektor te na postavljanju i praćenju određenih ciljeva tako da banke povećaju udio žena i manjina jer uključivanje različitih perspektiva pomaže poboljšanju procesa i ponašanja.

To je u potpunosti u skladu s dvjema osnovnim vrijednostima UniCredita: etikom i poštovanjem, koje Grupa dodatno podržava stvaranjem pozicije generalnog direktora za etiku u okviru Institucionalnih poslova i održivosti Grupe. UniCredit surađuje sa svim svojim članovima tima i industrijom kako bi osigurali da banke čine pravu stvar!

Za više informacija o UniCreditovom programu održivosti, posjetite www.unicreditgroup.eu.


Postavke kolačića

Privole

Prilagođene postavke kolačića

U nastavku možete omogućiti ili onemogućiti korištenje pojedinih kategorija mrežnih kolačića, a svoj izbor možete naknadno promijeniti u bilo kojem trenutku. Ako niste sigurni, detaljne informacije o kolačićima koje koristimo na zaba.hr stranicama možete pronaći u našoj politici korištenja kolačića.

Tehnički kolačićiUvijek aktivni

Omogućuju pravilan i siguran rad web stranica.


Funkcionalni kolačići

Omogućuju poboljšanja u korištenju web stranica.


Marketinški kolačići

Omogućuju praćenje posjetitelja web stranica te prikupljaju podatke koji se koriste za personalizaciju oglasa i korisničkog iskustva.


Analitički kolačići

Bilježe statističke podatke koji omogućuju unaprjeđenje naših stranica i naš ponude.