Povoljnijim stambenim kreditima stimulirat će se kupnja nekretnine i izgradnja objekata energetskih razreda A+, A i B te poboljšanje energetske učinkovitosti postojećih objekata. Banka kreditira i ugradnju solarnih kolektora na stambene i poslovne objekte.
Zagrebačka banka i Prva stambena štedionica uvode Zelene kredite
Grupa Zagrebačke banke predstavila je danas nove komercijalne Zelene kredite koji su prvi na tržištu u Hrvatskoj namijenjeni poticanju energetske učinkovitosti slijedom primjene novog Pravilnika o energetskom certificiranju zgrada, uštedi potrošnje energije korištenjem obnovljivih izvora energije te financiranju proizvodnje električne energije solarnim sustavima za otkup od strane HEP-a, a na temelju dobivenog statusa povlaštenog proizvođača električne energije.
O važnosti poticanja energetske učinkovitosti i hrvatskim zakonskim promjenama, očekivanjima Europske Unije o korištenju energije iz obnovljivih izvora, mogućnostima proizvodnje električne energije na temelju sunčeve energije te o novoj zelenoj kreditnoj ponudi na prigodnoj press konferenciji govorili su gđa Daniela Roguljić Novak članica Uprave Zagrebačke banke, gđa Vlasta Zanki voditeljica projekta Dovesti svoju kuću u red UNDP-a (Program Ujedinjenih naroda za razvoj), g. Ljubomir Majdandžić predsjednik Hrvatske stručne udruge za sunčevu energiju i vlasnik prve solarne kuće u Hrvatskoj, gđa Katarina Šobat direktorica Klastera stambenog bankarstva Zagrebačke banke te g. Nino Nikolić Malora direktor proizvoda financiranja u Zagrebačkoj banci.
Budući da je nedavnim propisom u Hrvatskoj stupila na snagu obaveza ishođenja energetskog certifikata za nove zgrade, a uvođenje cerfitikata za sve postojeće zgrade koje se prodaju, iznajmljuju ili daju na leasing najkasnije danom pristupanja RH u članstvo Europske Unije, Grupa Zagrebačke banke od danas nudi povoljnije stambene kredite za kupnju stanova ili kuća viših energetskih razreda A+, A ili B, za izgradnju niskoenergetskih kuća te za poboljšanje energetske učinkovitosti na postojećem objektu. Financiranje je namijenjeno poboljšanju učinkovitosti kroz financiranje troškova izrade projekta, kupnje i ugradnje solarnih kolektora za proizvodnju električne energije za vlastite potrebe, sustava za klimatizaciju niskoenergetskih razreda, sustava za filtriranje vode, ugradnju vanjske stolarije s izo staklom, postavljanje termo fasada, zamjena krovišta i sl. što građaninu dugoročno donosi ukupne financijske uštede u korištenju električne energije i ekološki način života prema standardima Europske Unije.
Time su Zagrebačka banka i Prva stambena štedionica prve tržišne financijske institucije koje će visinu kamatnih stopa i uvjete određivati sukladno stručnoj potvrđenoj kvaliteti i energetskoj učinkovitosti pojedine nekretnine.
Uz rok otplate do 360 mjeseci te maksimalnog iznosa do 250.000 EUR uz vrlo povoljnu naknadu za obradu kreditnog zahtjeva u visini svega 1.000 kuna, kamatna stopa na Zeleni kredit Zagrebačke banke iznosi 5,90%, fiksna tijekom prve dvije godine otplate, a nakon toga se primjenjuje promjenjiva kamatna stopa za stambene kredite mladima.
Redoviti krediti te krediti za međufinanciranje putem Prve stambene štedionice, stambene štediše realizirat će uz fiksnu kamatnu stopu od 5,25% tijekom cijelog razdoblja otplate.
Dodatno, Zagrebačka banka uvrštava u svoju ponudu i posebne kredite namijenjene za financiranje kupnje i ugradnje solarnih sustava za proizvodnju električne energije kako za vlastite potrebe tako i za prodaju električne energije Hrvatskoj elektroprivredi (HEP). Navedeni se krediti odnose na stambene i poslovne objekte. Namjenjeni su malim i srednjim trgovačkim društvima, obrtima, jedinicama lokalne uprave i samouprave. Korisnici kredita mogu biti i građani koji imaju status povlaštenog proizvođača električne energije. Kamatna stopa trenutno iznosi 7,45% godišnje, a promjenjiva je u skladu s Odlukom o kamatnim stopama Banke. Kreditna sposobnost korisnika kredita se utvrđuje sukladno internim aktima Banke. Pri utvrđivanju kreditne sposobnosti za odobrenje kredita za financiranje solarnih sustava za proizvodnju električne energije koja je namjenjena za prodaju HEP-u u obzir je moguće uzeti i buduće prihode koje će korisnik kredita ostvariti od prodaje električne energije temeljem Ugovora o otkupu električne energije sklopljenog s Hrvatskim operaterom tržišta energije (HROTE).
Prema očekivanjima zemalja članica Europske unije, do 2020. godine proizvodnja energije iz obnovljivih izvora trebala bi doseći 20 posto. I Grupa UniCredit, čija je članica Zagrebačka banka, prošle je godine donijela svoj program ekološke održivosti postavivši cilj smanjenja emisije CO2 za 30% do 2020. koji uključuje i poticanje kreditne ponude prema građanima i tvrtkama koje su okrenute upravo energetskoj učinkovitosti, kako je to definirano u Zelenom New Dealu. Stoga su nas i europski standardi, standardi naše Grupe ali i počeci provođenja hrvatskih propisa ponukali da povoljnijim kreditiranjem potičemo promjene prema korištenju električne energije u Hrvatskoj. Promjene nas neminovno očekuju, a vjerujemo da ćemo uz razradu projekta energetske učinkovitosti te sustavne subvencije korištenja energije iz obnovljivih izvora, zajedno donijeti društveno održivi i poslovni potencijal kako za banku, tako i za klijente i za ukupno gospodarstvo, izjavila je na press konferenciji članica Uprave Zagrebačke banke, gđa Daniela Roguljić Novak.