Sada jednostavnije nego ikada, otvorite račun uz mogućnost korištenja minusa po računu kao u postojećoj banci, te koristite Lepeze mogućnosti i m-zaba uslugu 3 mjeseca bez naknade.
transakcijski računi potrošača: kunski i devizni tekući i žiro računi (osim računa zaštićenih primanja koje Banka otvara po nalogu FINA-e ili nekih drugih specifičnih računa posebnih namjena)
usluge povezane s tim računima: trajni nalozi, izravna terećenja, dolazni kreditni transferi (npr. uplate redovnih i ostalih primanja).
Prebacivanje može uključivati i zatvaranje računa u staroj banci te prebacivanje pozitivnog salda u novu banku.
Kako možete promijeniti banku koristeći uslugu prebacivanja?
Za uslugu prebacivanja potrošač se mora obratiti banci koju je odabrao kao svoju novu poslovnu banku, a "nova" banka je u obvezi obaviti sve potrebne radnje za njezinu realizaciju. Opseg usluge prebacivanja potrošač određuje u Punomoći za prebacivanje koju u pisanom obliku popunjava kod "nove" banke, a sam postupak prebacivanja sastoji se od sljedećih osnovnih koraka:
Potrošač odabire "novu" banku za svoju poslovnu banku, u kojoj otvara račun te potpisuje Punomoć, kojom ovlašćuje i "novu" i "staru" banku za provođenje određenih radnji vezanih uz uslugu prebacivanja.
"Nova" banka traži od "stare" banke provođenje radnji koje je potrošač naveo u Punomoći.
"Stara" banka dostavlja tražene podatke "novoj" banci te obavlja sve tražene aktivnosti
"Nova" banka obavlja pripremne radnje za uspostavu prebačenih trajnih naloga, izravnih terećenja i dr.
Potrošač ima mogućnost korištenja usluge prebacivanja uz zatvaranje ili bez zatvaranja računa za plaćanje kod "stare" banke. Drugim riječima, pri korištenju usluge prebacivanja potrošač može, ali i ne mora, zatvoriti račun za plaćanje kod "stare" banke, a u "novu" banku može prebaciti sve ili pojedine ponavljajuće dolazne kreditne transfere, trajne naloge, ponavljajuća izravna terećenja i sl.
Što sadrži Osnovni račun?
Sadržaj usluga Osnovnog računa definiran je Zakonom te obuhvaća:
tekući kunski račun (bez prešutnog prekoračenja) s debitnom karticom računa
e-zabu ili m-zabu (klijent bira jedan kanal)
mogućnost uplata i isplata u poslovnicama banke te na bankomatima
ugovaranje i provođenje trajnih naloga
ugovaranje i izvršenje izravnih terećenja u valuti HRK
provođenje plaćanja, uključujući plaćanja putem interneta i putem debitne kartice.
Zakon posebno definira ponudu za „osjetljivu skupinu potrošača“ – primatelje socijalnih naknada, kojima je Banka, uz osnovni račun i direktni kanal, dužna osigurati i 10 besplatnih nacionalnih platnih transakcija u kunama mjesečno.
Što je Punomoć za prebacivanje?
Punomoć za prebacivanje dokument je na temelju kojeg potrošač ovlašćuje i "novu" i "staru" banku da provedu sve potrebne radnje za provedbu usluge prebacivanja. Potrošač sam odlučuje o opsegu usluge prebacivanja i to navodi u Punomoći. Dakle, potrošač određuje koje dolazne kreditne transfere, trajne naloge i izravna terećenja treba prebaciti. Punomoć mora sadržavati:
izričito ovlaštenje "novoj" banci za provođenje radnji u skladu s definiranim opsegom iz Punomoći
izričito ovlaštenje "staroj" banci za provođenje radnji koje "nova" banka zahtijeva, u skladu s opsegom iz Punomoći
datum od kojeg se trajni nalozi za kreditne transfere i izravna terećenja moraju početi izvršavati s računa za plaćanje koji potrošač želi otvoriti ili koji već ima otvoren kod "nove" banke.
Za svaki transakcijski račun u "novoj" banci na koji se provodi prebacivanje iz "stare" banke potrošač potpisuje zasebnu Punomoć.
Što je PAD direktiva?
Payment Accounts Directive (PAD) je direktiva 2014/92/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 2014. o usporedivosti naknada povezanih s računom za plaćanje, prebacivanju računa za plaćanje i pristupu računima za plaćanje s osnovnim uslugama.
Payment Accounts Directive (PAD) prenesena je u nacionalno zakonodavstvo RH putem Zakona o usporedivosti naknada, prebacivanju računa za plaćanje i pristupu osnovnom računu, koji je na snazi od 27. srpnja 2017. Obveznici primjene Zakona su kreditne institucije, a primjena Zakona odnosi isključivo na potrošače – fizičke osobe.